Kam jen vyběhnout?

Na Dobrou Vodu

Radioaktivní prameny bývaly často považovány za léčivé už v době, kdy o radioaktivitě nikdo neměl ani zdání. To je důkazem, že léčivé účinky vody byly poznávány jinak, než vědeckými rozbory.

Dobrá voda je asi nejhonosnější poutní místo se studánkou v celém širém okolí. Po pohodlné pětadvacetiminutové procházce od Statku paní Lucie po žluté značce ji najdeme ukrytou v lesích mezi Milejovicemi a Stříteží. Z tmavých smrků se před námi vyloupnou... bílé zdi kostelíka Královny Nebeské Nejblahoslavenější Panny Marie a okolních čtrnácti kapliček křížové cesty. Oku všímavého poutníka určitě neunikne jeden z příznaků silného energetického místa - barvy jsou až neuvěřitelně přezářené. V pozdně odpoledním slunci je tráva neskutečně zelená a stavby jiskří bělobou proti azurově modré obloze. Samotná studánka je ukryta v náruči lip, trochu stranou honosného kostelíka, skromná, jakoby ani nebyla hlavní příčinou vzniku poutního místa. Přesto se i pramenu dostalo vlastní kapličky, studánka je vzorně vyčištěná, s hrnečky a dokonce naběračkou pro pohodlnější nabrání vody.

Radon se z vody rychle uvolňuje a tak zapomeňte na "dobrou vodu" balenou v PET lahvích. Petka radon neudrží, odnést si radonovou vodu můžete pouze ve skleněné vzduchotěsně uzavřené lahvi, kterou naplníte bez vzduchu až po okraj, a navíc nebudete s vodou cestou příliš třást a ohřívat jí. Zkrátka, pro skutečnou "dobrou vodu" si musíme doputovat sami a užít si jí pěkně na místě.


Do Zahradnictví Boškovi

 

Široko daleko vyhlášené rodinné zahradnictví s rozsáhlým sortimentem.

Každý měsíc se zde koná nějaká sezónní akce jako malování velikonočních vajec, dlabání dýní, pletení věnců apod. Při akcích je v areálu otevřena minizoo s rybičkami, papoušky, kozami, klokany, několika druhy lam, poníky a dalšími zvířátky. 

Otevřeno mají každý den a najdete je dvě minutky chůze od Statku paní Lucie.

 

Do kina

Vesnické kino Střítež najdete dvě minutky chůze od Statku paní Lucie. Patří k nejmenším v Česku, přesto je vybaveno kvalitní digitální projekcí obrazu i reprodukcí zvuku. Ostatní zařízení a dekorace jsou rekonstruované původní, ve vzpomínkách se tak vrátíte do časů svého dětství. Hraje se jednou až dvakrát měsíčně, obvykle vždy poslední pátek v měsíci večer, v šest představení pro děti a v osum pro dospělé.

Kino bylo v roce 2012 opraveno a vybaveno z rozpočtu obce a darů sponzorů, bez drancování jakýchkoliv dotačních fondů. Novou oponu si ušili místní sami. Vaše návštěva a příspěvek formou mírného vstupného pomohou podpořit provoz a přinášet zážitky divákům i v dalších letech.

Reportáž České televize.

Na dětské hřiště

Vrátili jste se z výletu, potřebujete si dáchnout a dětičky mají po pěti minutách energie na rozdávání? Vypusťte je na průlezky a houpačky. Buďto na návsi před Statkem paní Lucie nebo vedle v Litochovicích (je tam kde posedět ve stínu).

Kam na výlet?

Na Helfenburk


Jedna z největších zřícenin v Česku založená jako gotický hrad v první polovině 14. století Rožmberky je od Statku paní Lucie co by kamenem dohodil. Autem nebo na kole osm kilometrů (poslední kilák z parkoviště na louce po svých), pro pěší turisty stále po modré kilometrů sedm, pěkně přírodou mírně do kopečka.

Hrad Helfenburk je otevřený celý rok, v zimě jen o víkendech. Vstupné nízké. Věž je upravena na rozhlednu.

Reportáž Toulavé kamery. 

Starší reportáž Toulavé kamery. 

Na hradě se stále něco děje, k nejzajímavějším akcím patří loutkový festival a přepady pasovských raubířů.

Přehled akcí a další informace na webu hradu

 

Do Hoštic

Do filmové vísky Hoštice u Volyně se ze Statku paní Lucie necelých 5 kilometrů projděte nebo projeďte na kole, případně autem tam jste za osm minut.

Nejznámější hoštický rodák a místní obyvatel Zdeněk Troška, "režisér" mnoha komedií a pohádek, zde natáčel trilogii Slunce, seno.

Můžete okouknout chalupy Škopkových i Konopníkových, zámeček (filmové kanceláře JZD), hospodu, hřbitov s kostelíkem i železniční zastávku, kde se kvůli zpoždění nezastavuje. Zatoužíte-li po návštěvě legendárního kravína, pak na jeho místě dnes stojí nové JZD Hoštice, resp. Ranč Šimona Pláničky, místo s restaurací a atraktivními filmovými kulisami a rekvizitami. V srpnu v kravíně discoparty Sodoma a Gomora.


Ještě jednou do Hoštic

Kromě filmových míst Slunce, seno stojí v Hošticích za navštívení hrob zpěváka Michala Tučného, posledního kovboje. Najdete jej podle kamene ve tvaru klouboku a stále hořících svíček.

Na jeho památku se zde každý rok ve druhé polovině srpna koná country festival Stodola Michala Tučného - ideální akce k vašemu prodlouženému víkendu na Statku paní Lucie. Nebojte se fesťákově nachmelit, do Hoštic a z Hoštic vás odvezeme.

 

Do Strakonic

Ze Statku paní Lucie vyjížďka 14 kilometrů autem nebo na kole. Cestou se stavíte v Hošticích a pár minut za Strakonicemi ještě navštívíte třeba Střelu.

Dominantou Strakonic je strakonický hrad. Kromě architektonických skvostů dokumentujících historii od středověku po dnešek v něm najdete muzeální expozice typické pro toto město - o dudácké tradici, o výrobě fezů a také motorek ČZ. V bývalém hradním příkopu se prohánějí zakrslé kozy, ovečky a poníci.

Reportáž Toulavé kamery. 

Ve Strakonicích se stále něco děje. Přehled akcí najdete na stránkách nebo fejsbůku města, na ty nejzajímavější vás včas upozorníme.


Strakonická šifra

Když zavítáte do Strakonic, ať už s dětmi nebo bez, vyzkoušejte také novou místní questingovou hru nazvanou Strakonická šifra.

Co to questing je? Questing neboli hledačka popisuje zajímavá místa pomocí básniček. Každému zastavení je přiřazena jedna hádanka, ze které se vybere písmeno do tajenky. Po úspěšném vyluštění vás cesta zavede až do cíle, kde na vás bude čekat odměna. Některým z vás hra určitě připomene šipkovanou. Původně pochází ze Skotska a Anglie, kde je známá pod názvem Letterboxing, jako Questing je rozšířena hlavně v USA.

Strakonicemi vás povede veršovaná hrací karta, ve které nechybí zábavné úkoly. Nápovědou pro nalezení správných odpovědí jsou básně jako:

      Dlouhými železnými okovy
      lávka naši řeku svírá,
      přitom odráží se do vody,
      kde vodník její jméno skrývá.

      Uhádni jméno řeky, přes kterou ses vydal.

Hra má celkem 14 zastavení. Kdo si s tajenkou poradí, na toho čeká na konci cesty odměna.

Obtížnost: fyzicky nenáročná
Délka: 2 km
Trvání: na poklidné projití budete potřebovat asi 1,5 hodiny
Vybavení: tužka, hrací karta (viz pdf nebo v Infocentru), pohodlné boty, dobrá nálada 
Začátek: strakonický hrad, II. hradní nádvoří
Konec: Městské informační centrum Strakonice 


Kam za sportem?

Sportování v bezprostředním okolí

Uzavřený dvůr Statku paní Lucie je vhodný na pinkání, badminton a zahradní hry. Pokud si chcete skutečně zahrát nebo uspořádat turnaj, můžete využít tato blízká místa:

Hřiště před statkem
stav: výborný
povrch: asfalt
oplocení: není
dostupnost: kdykoliv
síť: možnost natažení na sloupy (nízká / vysoká)
sporty: volejbal, nohejbal, líný tenis, malá kopaná

Hřiště v Litochovicích - kurt (3 km)
stav: výborný
povrch: umělý, měkký
oplocení: vysoké
dostupnost: kdykoliv (domluveno se starostkou), na noc se může zamykat
síť: nízká, natažená
sporty: tenis, líný tenis, nohejbal

Hřiště v Litochovicích (3 km)
stav: špatný
povrch: písek, tvrdý
oplocení: střední
dostupnost: kdykoliv (domluveno se starostkou), na noc se může zamykat
síť: možnost natažení na sloupy (nízká / vysoká)
sporty: volejbal, nohejbal, malá kopaná

Kurt v zahradnictví (za statkem)
stav: výborný
povrch: antuka
oplocení: střední
dostupnost: výjimečně po domluvě s panem Boškou
síť: nízká, natažená
sporty: tenis, líný tenis, nohejbal


Na kolo

V okolí Statku paní Lucie je spousta stezek a silniček bez automobilového provozu ideálních pro cyklovýlety. Kam se vydat, vám rádi poradíme.

Nepřivezete-li si kola vlastní, můžete využít několika půjčoven:

Základní nářadí k seřízení či opravě najdete na statku, odbornější pomoc pak v servisech ve Strakonicích.


Koupání ve Volyni a Strakonicích

Horké letní dny je vhodné strávit nebo minimálně zakončit u vody. V blízkosti Statku paní Lucie jsou dvě klasická koupaliště, v dalších tipech pak najdete koupaliště menší a přírodní.

Volyně - romantika rozmarného léta
Atmosféra i vybavení volyňské městské plovárny stále připomínají dobu vzniku v roce 1941. Ministerstvo kultury ji v roce 2008 vyhlásilo kulturní památkou, čímž ocenilo unikátnost koupaliště, které je jediným svého druhu v republice. Přírodní plovárna je napájena z řeky Volyňky. 
Za vstup na plovárnu neplatí děti do šesti let nic, do patnácti pět korun a pro dospělé je to deset korun na den. Koupaliště je otevřeno denně od 9 do 22 hodin, většinou až do konce září.

Reportáž ČT.

Strakonice - městské koupaliště
Krytý plavecký stadion disponuje 25m dlouhým bazénem se šesti dráhami a startovními bloky jen po jedné straně. Dále se zde nachází parní lázeň, relaxační bazének s masážními tryskami (teplota vody 36°C - 38°C), solární louka, tobogán (86m).
Venkovní areál patří díky svému umístění a rozloze k nejhezčím v republice. Návštěvníci mohou využívat velký 50m bazén (hloubka 1,60m - 2,30m) s osmi dráhami, bazén s tobogánem (hloubka 1,60m), dětský bazén (hloubka 0,50m - 0,80m) s klouzačkou a hradem s dvěma menšími skluzavkami a nakonec i brouzdaliště pro ty nejmenší.
Veknovní areál disponuje půjčovnou sportovního náčiní, kde si návštěvníci mohou půjčit věci na minigolf, stolní tenis, líný tenis, na basketbal, nohejbal, plážový volejbal atd.
Otevřeno 10:00-21:00, vstupné do 80,- Kč a zvýhodněné rodinné.

Koupání v přírodě a menší koupaliště

Další příležitosti ke koupání v přírodě i na menších koupalištích.


Strakonicko

Blatná - rybník Pustý - v severní části města, písčitý a kamenitý břeh, travnatá pláž a les.

Sedlice - rybník Milavý - na kraji lesů jihovýchodně od obce,  v okolí kempy tu několik kempů a chatek.

Pražák - Záhorský rybník - 500 m od obce, 5 km od Vodňan travnatý břeh, písčité dno.

Radomyšl - umělá nádrž - v lese 2 km východně od obce, travnaté břehy, louka, betonové dno, brouzdaliště, 25x10 m.

Strakonice - Hadí rybník - 3 km jihozápadně od města, písčitý a kamenitý břeh, travnatá pláž a les.

Strašice -  umělá nádrž 1 km od centra obce, 16 km jihozápadně od Strakonic, travnaté pláže, 40x20 m.

Vodňany - kouplaiště Škorna - travnatý břeh, betonové dno, 60x50 m.


Prachaticko

Husinec - umělá nádrž ve sportovním areálu, 50×22 m, brouzdaliště.

Chlumany - koupaliště - víceúčelová nádrž ke koupání, u nádrže udržovaná zatravněná pláž, převlékací kabiny a WC. 

Křišťanovice - Křišťanovický rybník - rybník u horské vesnice Křišťanovice, části obce Záblatí, rašelinová voda, travnatý břeh, písčité dno.

Lažiště - umělá nádrž, 500 m jižně od obce, 6 km od Prachatic, travnatý břeh, betonové dno, 100x90m.

Netolice - rybník Podoužek - travnaté břehy, stromy, kemp.

Netolice - rybník Mnich - u břehu dřevěné molo.

Prachatice - krytý bazén a veřejné koupaliště Hulák - provozní doba červenec - srpen 10:00-20.00 hod.

Rohanov - koupaliště - přírodní koupaliště s restaurací, dětským koutkem a hřištěm na nohejbal, volejbal, kemp.

Vimperk - nové koupaliště - tři bazény, travnaté pláže. nedaleko centra města, v provozu sezónně přibližně od do poloviny září.

Vlachovo Březí - umělá nádrž u obce Doubrava 2 km od města, travnatý břeh, betonové dno, dětské brouzdaliště, 60x50 m.

Žichovec -  umělá nádrž, 9 km severně od Prachatic, travnatý břeh, betonové dno, brouzdaliště, 70x50 m.

Žírec - umělá nádrž u autokempu, 10 km od Vimperka, travnatý břeh, lesy, betonové dno, 60x40 m.

Rybaření

Pokusili jsme se dát dohromady informace o možnostech rybaření v nejbližším okolí Statku paní Lucie. Protože tomu ale moc nerozumíme (teda vůbec), proklikněte si uvedené odkazy raději sami.

Rybníky Jedraž
3 rybníky, 12 druhů ryb (250,- Kč/den).
Pouze 6 km od statku.

Rybářský ráj Jinín
Rybaření (300,- Kč/den) na tříhektarovém rybníku plném trofejních úlovků.
Pouze 10 km od statku.

Vodňany a okolí
Blanice, Vodňanská 4B - pstruh obecný, lipan, pstruh duhový - přítok Otavy
Zlatý potok - pstruh obecný, lipan - přítok Blanice
Jaroslav - kapr, cejn, candát, štika - zatopená důlní propadlina v lese nedaleko obce Újezdec
Křišťanovický rybník - kapr, štika, amur, tolstolobik, candát, sumec, bílá ryba, okoun, lín

Blanice
421 007 BLANICE VODŇANSKÁ 1
421 008 BLANICE VODŇANSKÁ 2
421 601 BLANICE VODŇANSKÁ 3
421 009 BLANICE VODŇANSKÁ 4

Husinecká nádrž
421 089 BLANICE VODŇANSKÁ 6 - ÚN HUSINEC

Husinecké rybníky
421 101 HUSINECKÉ RYBNÍKY

Otava
421 053 OTAVA 1
421 054 OTAVA 2
421 055 OTAVA 3
421 056 OTAVA 4
421 100 OTAVA 4 B (pískovna)

Volyňka
423 047 VOLYŇKA 1
421 082 VOLYŇKA 2
423 048 VOLYŇKA 2 P
421 083 VOLYŇKA 3 B
423 049 VOLYŇKA 3 P
421 096 VOLYŇKA 4

Blatenské rybníky (nad Strakonicemi)
Labuť - kapr, štika, candát, lín, amur, tolstolobik, bílá ryba
Milava (Velká Turná, 200,- Kč/den, autokemp, tel. 383 493 543)
Malduchy (Leskovec, prodej povolenek na středisku Sedlice)
Šarlák (rybník se nachází naproti autobusovému nádraží v Písku, prodej povolenek na středisku Sedlice)
Vilímec (Buzice, prodej povolenek na ředitelství v Blatné)

Další zdroje informací:
Rybářský svaz Strakonice
Prodejna rybářských potřeb ve Volyni



Kam za sněhem?

Ski areály České Žleby a Stožec

České Žleby

2 vleky Poma, sjezdovky lehké zátěže 400 až 600 m
Parkoviště zdarma, snowpark, upravované běžecké stopy, servis, půjčovna, občerstvení.

www.skizleby.cz
www.ceske-sjezdovky.cz/stredisko/248_ceske-zleby.html

45 minut ze Statku paní Lucie.


Stožec

50 minut ze Statku paní Lucie.

Nástupní místo na Bílou stopu. Hustá síť běžeckých lyžařských tratí napříč celou Šumavou (s návazností na tratě v Bavorském lese), částečně pravidelně a částečně nepravidelně upravovaných. Většina tratí vede po rozsáhlých pláních s nadmořskou výškou nad 1 000 m n.m. a s mírnými výškovými rozdíly.

Běžecké trasy:
Lehké zátěže - v okolí Stožce.
Střední zátěže - směr České Žleby, Nové Údolí, Schwarzenberský plavební kanál, Stožec, dále napojení na Trojmeznou i z německé strany.

Ski areály Prachatice, Libínské sedlo a Rohanov

Malé areály pro začátečníky a děti v blízkosti historického města Prachatice.


Prachatice

30 minut ze Statku paní Lucie.

Při dobrých sněhových podmínkách trasy upravované skútrem.
Lyžařské běžecké trasy v okolí Prachatic lze nastoupit již na okraji města, tzv. tankovou cestou Pod Cvrčkovem - trasa D1, která pokračuje k místu Pod Perlovicemi s napojením na okruhy D, C a spojovací trasu F. Dále jeden kilometr nad Prachaticemi na Lázních sv. Markéty trasou E, která se napojuje U Sedélka na okruhy A a B.


Libín

40 minut ze Statku paní Lucie.

1 lyžařský vlek Poma (300 m) - lehká zátěž.
Školička, upravovaná sjezdovka, večerní lyžování.

Běžecké trasy:
  Sedélko - 3,5 km
  Libínské Sedlo - Sedélko - Prachatice - 6,5 km

www.skilibin.cz


Rohanov

35 minut ze Statku paní Lucie.

1 + 1 lyžařský kotvový vlek - lehké střední zátěže (cca 100 m) a střední zátěže (cca 400 m)
Nepravidelný provoz (dotaz na tel. 604 837 589).

skolrohanov.webnode.cz