Kam jen vyběhnout?

Na Dobrou Vodu

Radioaktivní prameny bývaly často považovány za léčivé už v době, kdy o radioaktivitě nikdo neměl ani zdání. To je důkazem, že léčivé účinky vody byly poznávány jinak, než vědeckými rozbory.

Dobrá voda je asi nejhonosnější poutní místo se studánkou v celém širém okolí. Po pohodlné pětadvacetiminutové procházce od Statku paní Lucie po žluté značce ji najdeme ukrytou v lesích mezi Milejovicemi a Stříteží. Z tmavých smrků se před námi vyloupnou... bílé zdi kostelíka Královny Nebeské Nejblahoslavenější Panny Marie a okolních čtrnácti kapliček křížové cesty. Oku všímavého poutníka určitě neunikne jeden z příznaků silného energetického místa - barvy jsou až neuvěřitelně přezářené. V pozdně odpoledním slunci je tráva neskutečně zelená a stavby jiskří bělobou proti azurově modré obloze. Samotná studánka je ukryta v náruči lip, trochu stranou honosného kostelíka, skromná, jakoby ani nebyla hlavní příčinou vzniku poutního místa. Přesto se i pramenu dostalo vlastní kapličky, studánka je vzorně vyčištěná, s hrnečky a dokonce naběračkou pro pohodlnější nabrání vody.

Radon se z vody rychle uvolňuje a tak zapomeňte na "dobrou vodu" balenou v PET lahvích. Petka radon neudrží, odnést si radonovou vodu můžete pouze ve skleněné vzduchotěsně uzavřené lahvi, kterou naplníte bez vzduchu až po okraj, a navíc nebudete s vodou cestou příliš třást a ohřívat jí. Zkrátka, pro skutečnou "dobrou vodu" si musíme doputovat sami a užít si jí pěkně na místě.


Do Zahradnictví Boškovi

 

Široko daleko vyhlášené rodinné zahradnictví s rozsáhlým sortimentem.

Každý měsíc se zde koná nějaká sezónní akce jako malování velikonočních vajec, dlabání dýní, pletení věnců apod. Při akcích je v areálu otevřena minizoo s rybičkami, papoušky, kozami, klokany, několika druhy lam, poníky a dalšími zvířátky. 

Otevřeno mají každý den a najdete je dvě minutky chůze od Statku paní Lucie.

 

Do kina

Vesnické kino Střítež najdete dvě minutky chůze od Statku paní Lucie. Patří k nejmenším v Česku, přesto je vybaveno kvalitní digitální projekcí obrazu i reprodukcí zvuku. Ostatní zařízení a dekorace jsou rekonstruované původní, ve vzpomínkách se tak vrátíte do časů svého dětství. Hraje se jednou až dvakrát měsíčně, obvykle vždy poslední pátek v měsíci večer, v šest představení pro děti a v osum pro dospělé.

Kino bylo v roce 2012 opraveno a vybaveno z rozpočtu obce a darů sponzorů, bez drancování jakýchkoliv dotačních fondů. Novou oponu si ušili místní sami. Vaše návštěva a příspěvek formou mírného vstupného pomohou podpořit provoz a přinášet zážitky divákům i v dalších letech.

Reportáž České televize.

Na dětské hřiště

Vrátili jste se z výletu, potřebujete si dáchnout a dětičky mají po pěti minutách energie na rozdávání? Vypusťte je na průlezky a houpačky. Buďto na návsi před Statkem paní Lucie nebo vedle v Litochovicích (je tam kde posedět ve stínu).

Kam na výlet?

Na Helfenburk


Jedna z největších zřícenin v Česku založená jako gotický hrad v první polovině 14. století Rožmberky je od Statku paní Lucie co by kamenem dohodil. Autem nebo na kole osm kilometrů (poslední kilák z parkoviště na louce po svých), pro pěší turisty stále po modré kilometrů sedm, pěkně přírodou mírně do kopečka.

Hrad Helfenburk je otevřený celý rok, v zimě jen o víkendech. Vstupné nízké. Věž je upravena na rozhlednu.

Reportáž Toulavé kamery. 

Starší reportáž Toulavé kamery. 

Na hradě se stále něco děje, k nejzajímavějším akcím patří loutkový festival a přepady pasovských raubířů.

Přehled akcí a další informace na webu hradu

 

Do Hoštic

Do filmové vísky Hoštice u Volyně se ze Statku paní Lucie necelých 5 kilometrů projděte nebo projeďte na kole, případně autem tam jste za osm minut.

Nejznámější hoštický rodák a místní obyvatel Zdeněk Troška, "režisér" mnoha komedií a pohádek, zde natáčel trilogii Slunce, seno.

Můžete okouknout chalupy Škopkových i Konopníkových, zámeček (filmové kanceláře JZD), hospodu, hřbitov s kostelíkem i železniční zastávku, kde se kvůli zpoždění nezastavuje. Zatoužíte-li po návštěvě legendárního kravína, pak na jeho místě dnes stojí nové JZD Hoštice, resp. Ranč Šimona Pláničky, místo s restaurací a atraktivními filmovými kulisami a rekvizitami. V srpnu v kravíně discoparty Sodoma a Gomora.


Ještě jednou do Hoštic

Kromě filmových míst Slunce, seno stojí v Hošticích za navštívení hrob zpěváka Michala Tučného, posledního kovboje. Najdete jej podle kamene ve tvaru klouboku a stále hořících svíček.

Na jeho památku se zde každý rok ve druhé polovině srpna koná country festival Stodola Michala Tučného - ideální akce k vašemu prodlouženému víkendu na Statku paní Lucie. Nebojte se fesťákově nachmelit, do Hoštic a z Hoštic vás odvezeme.

 

Do Strakonic

Ze Statku paní Lucie vyjížďka 14 kilometrů autem nebo na kole. Cestou se stavíte v Hošticích a pár minut za Strakonicemi ještě navštívíte třeba Střelu.

Dominantou Strakonic je strakonický hrad. Kromě architektonických skvostů dokumentujících historii od středověku po dnešek v něm najdete muzeální expozice typické pro toto město - o dudácké tradici, o výrobě fezů a také motorek ČZ. V bývalém hradním příkopu se prohánějí zakrslé kozy, ovečky a poníci.

Reportáž Toulavé kamery. 

Ve Strakonicích se stále něco děje. Přehled akcí najdete na stránkách nebo fejsbůku města, na ty nejzajímavější vás včas upozorníme.


Strakonická šifra

Když zavítáte do Strakonic, ať už s dětmi nebo bez, vyzkoušejte také novou místní questingovou hru nazvanou Strakonická šifra.

Co to questing je? Questing neboli hledačka popisuje zajímavá místa pomocí básniček. Každému zastavení je přiřazena jedna hádanka, ze které se vybere písmeno do tajenky. Po úspěšném vyluštění vás cesta zavede až do cíle, kde na vás bude čekat odměna. Některým z vás hra určitě připomene šipkovanou. Původně pochází ze Skotska a Anglie, kde je známá pod názvem Letterboxing, jako Questing je rozšířena hlavně v USA.

Strakonicemi vás povede veršovaná hrací karta, ve které nechybí zábavné úkoly. Nápovědou pro nalezení správných odpovědí jsou básně jako:

      Dlouhými železnými okovy
      lávka naši řeku svírá,
      přitom odráží se do vody,
      kde vodník její jméno skrývá.

      Uhádni jméno řeky, přes kterou ses vydal.

Hra má celkem 14 zastavení. Kdo si s tajenkou poradí, na toho čeká na konci cesty odměna.

Obtížnost: fyzicky nenáročná
Délka: 2 km
Trvání: na poklidné projití budete potřebovat asi 1,5 hodiny
Vybavení: tužka, hrací karta (viz pdf nebo v Infocentru), pohodlné boty, dobrá nálada 
Začátek: strakonický hrad, II. hradní nádvoří
Konec: Městské informační centrum Strakonice 


Kam za sportem?

Na motokros do Jinína

V obci Jinín, vzdálené pouhých 10 km od Statku paní Lucie, je vybudován velký motokrosový a trialový areál.

Kromě pondělků a pátků je okruh k dispozici pro volné tréninky.

Jste-li pouze fandové, pak 5.-6.července se zde koná jeden ze závodů mezinárodního mistrovství České republiky.


René, já a Rudolf chodíváme na golf

V Kestřanech se kromě tvrzí a zámku nachází 18 jamkové golfové hřiště. V jeho unikátním designu splývá vliv japonského architekta s duchem jihočeského regionu s rybníky a rybníčky.

Ze Statku paní Lucie to máte rovných 25 kilometrů, tedy slabou půlhoďku.

Na bowling do Volyně

V Bowling klubu ve Volyni mají dvě bowlingové dráhy, tři kulečníkové stoly, air hockey, velký fotbálek a ping pong.

Pod Malsičkou 600, Volyně
tel. 777 241 873

Ze Statku paní Lucie 10 minut autem.

Na discgolf do Kubovky

Největší discgolfové hřiště v ČR najdete v šumavské Kubově Huti, pouhých 30 minut ze Statku paní Lucie. Tato sportovní aktivita je vhodná pro skupiny i rodiny s dětmi.

Frisbeee discgolf je spojením známého plastové disku frisbee s golfem, ale na rozdíl od golfu není náročný na výbavu. Spojení s ním je jen to, že jde o sport ve volné přírodě a má stejný počet jamek. Jamky jsou speciální koše a stejný jako u golfu je i cíl, tedy dokončit jamku na co nejmenší počet hodů. K tomu je hráč vybaven kartou, kam si zapisuje počet bodů.

Na Kubově Huti v 1000 metrech nad mořem se hraje od školního svahu lyžařského areálu přes snow park s cílem Na Obrovci. Hřiště skýtá rozmanitý terén s výšlapem do kopce, hodem přes vodu či v lesním porostu, obsahuje i zajímavé překážky na již zmíněném snow parku. Jde o největší hřiště tohoto druhu v České republice, které má osmnáct "jamek".

Cena: 100 Kč
Snížená cena: 100 Kč
Rodinné vstupné: 300 Kč
Při zapůjčení discu se skládá vratná kauce 300 Kč/disc.
Předpokládaná délka hry: 3 hodiny

Kam za sněhem?

Zimní sporty a radovánky v okolí Statku paní Lucie

Protože se Statek paní Lucie nachází v kraji zvaném Pošumaví, tedy v podhůří Šumavy, nenajdete v jeho bezprostřední blízkosti žádnou sjezdovku ani uměle upravovanou běžeckou trať.

V nevelké dojezdové vzdálenosti však můžete navštívit řadu šumavských ski areálů s kvalitními službami. Bližší informace najdete v jednotlivých příspěvcích. (Dojezdové časy v minutách autem od Statku paní Lucie.)

Vimperk - Vodník (běh; 25)
Zadov - Churáňov (sjezd, běh; 40)
Zadov - Nové Hutě (sjezd, běh; 30)
Kašperské Hory (sjezd, běh; 50)
Javorník (sjezd; 35)
Nezdice (sjezd; 40)
Popelná (sjezd, 45)
Kvilda (sjezd, běh; 45)
Kubova Huť (sjezd, běh; 30)
Horní Vltavice - Nad Kovárnou (sjezd, běh; 35)
Strážný (sjezd, běh; 45)
České Žleby (sjezd; 45)
Stožec (běh; 50)
Borová Lada (běh; 45)
Prachatice (běh; 30)
Libínské sedlo (sjezd, běh; 40)
Rohanov (sjezd; 35)

Ski areál Vimperk - Vodník


Uměle zasněžovaná a rolbou upravovaná (na klasiku i bruslení) běžecká trať v autokempu Vodník na okraji Vimperka. Večerní lyžování každé úterý a čtvrtek za umělého osvětlení do 19 hodin. Jednou se tam možná poběží i vrcholový biatlon.

Delší výlet nabízí značená lyžařská trasa z Vimperka na Šindlov, taktéž upravená rolbou. Napojení na trasu na Kubovu Huť, Nové Hutě a další.

25 minut ze Statku paní Lucie.

Ski areál Zadov - Churáňov

1 sedačková lanovka na Churáňově, střední zátěž
1 lyžařský vlek Poma - Kobyla - Zadov, střední zátěž, 800 m
1 dětský lyžařský vlek Poma - Kobyla - Zadov, lehká zátěž, 400 m
Rolbou upravované běžecké trasy.

Výuka sjezdového lyžování, běhu na lyžích, snowboardu pro začátečníky i pokročilé, děti i dospělé.
Výlety na lyžích, závody, celodenní program pro děti, dětský vlek, opatrování dětí od dvou let.

www.lazadov.cz

40 minut ze Statku paní Lucie.

Ski areál Zadov - Nové Hutě

1 dlouhý lyžařský vlek Poma, střední zátěže, cca 1500 m
1 + 1 lyžařský vlek Poma, střední a lehká zátěž, cca 400 m + cca 400 m

Běžecké trasy lehké a střední zátěže s napojením na upravené trasy areálu Zadov - Churáňov:
1.trasa: Nové Hutě, Pláně, Pod Přilbou, Chalupská slať, Borová Lada, Šindlov, Nové Hutě
2.trasa: Nové Hutě, Pláně, běžecký areál Churáňov - Zadov

www.novehute.cz

35 minut ze Statku paní Lucie.

Ski areál Kašperské Hory


2 vleky (kotva 540 m, talířek 350 m) + 1 dětský, lehké sjezdové tratě
Večerní lyžování, půjčovna, skiservis, lyžařská škola, Snow Fun Park, občerstvení.

www.snowhill.cz/kasperky
www.skikasperky.cz

Sněžným skůtrem upravované běžecké tratě:
1/ Kašperské Hory - Žďánov - Javorník - Tejmlov - Krankoty - Nicov - Chalupy - Popelná - Studenec - napojení na stopy na Zadově
2/ Kašperské Hory - Žlíbek - pod hradem Kašperk - Žlíbek - Kašperské Hory
3/ Javorník - okruh okolo Žďánova - Javorník

www.snowhill.cz/kasperky/bezecke-trate


50 minut ze Statku paní Lucie.