Uvažovali jsme o praseti na rožni, je to možné?
Grilování selete na svatbě není vhodné a zabije celý svatební raut. Naopak je to perfektní nápad na rozlučku se svobodou nebo narozeniny.
V případě zájmu vám můžeme grilování selete zajistit (rožňový gril, naložené sele i obsluhu) nebo si zařídíte vlastní. Vlastní vybavení nemáme.
Grilování celého selete má významný vliv na plánovaný rozsah rautu a grilu. Jako rozumnou variantu, pokud část vaší společnosti preferuje vepřové maso, bychom vám doporučili do grilu zařadit třeba 2-4 kg pečené burgundské šunky.
Můžeme si dovézt vlatní alkohol?
Ano, můžete. Ale ne vždy se vám starosti s tím vyplatí.
Doposud jsme všechny akce řešili jedním ze dvou způsobů:
1. Tvrdý alkohol od nás - Do naceněné nabídky jsme si domluvili druhy a předpokládaná množství a vlastní servírování probíhalo "na baru" až samoobsluhou. Žádné panáky nepočítáme, nacenění je po lahvích s přirážkou k nákupní ceně a připočtením minima práce na obsluhu a mytí skleniček.
nebo
2. Tvrdý alkohol vlastní - Nezajímá nás, co a kolik si dovezete, nemáme žádné špuntovné. Nacenění je napočtením více práce na obsluhu a mytí skleniček.
Každý z obou způsobů má své výhody a nevýhody. Pokud je společnost vysloveně "pařící" a je vás opravdu hodně, pak se vyplatí vlastní alkohol. Samozřejmě se vyplatí i v případě, že pivní sudy nebo alkohol dostanete svatebním darem. V 90% procentech případů se vyplatí alkohol od nás. Na rozdíl od klasických restaurací vás u nás nemile nepřekvapí útrata 100 tisíc jenom za panáky ještě před osmou hodinou večerní. Kdyby něco došlo, zásoby máme poměrně bohaté.
Šlo by, aby si hosté platili tvrdý alkohol sami?
Placené "panákování" jednotlivými hosty jsme zatím nikdy nerealizovali. Představit si to umíme, konzumace tak probíhá na každém plese co zajišťujeme na kulturním domě, ale realizovat to nechceme. Pro vaše hosty to nebude ani trochu komfortní a pro nás obtížné. Navíc takový postup nezapadá do koncepce na Statku pořádaných svateb a znamenal by navýšení ceny za servis. Doporučili bychom vám do pánského (dobře, tak i do dámského) koutku koupit po jednom druhu menší množství velmi kvalitního alkoholu (např. Bumbu Rum a Liquer de Tequila Rose Strawberry Cream) na mlsání a rozjezd, a pak vybrat čtyři pět druhů volně nalévaného alkoholu od nás s tím, že kdyby se vyčerpalo dohodnuté množství, osoba zodpovědná (takový váš právní zástupce a opatrovník v jednom, kterému po dobu svatby důvěřujete) povolí překročit rozpočet nebo nepovolí. Tento systém funguje velice dobře a v celkovém rozpočtu žádnou bezednou díru neudělá.
Jaký máme zvolit tvrdý alkohol?
Záleží na vaší společnosti, zda preferujete kvalitu nebo množství.
Každopádně vám místo pestré škály podrobně mapující nabídku českých i světových likérek doporučujeme zvolit bezpečnou pětikombinaci rum-bílé-tmavé-lehké-oblíbené.
Rum - Pokud jen pijete, pak jeden rum střední (např. Captain Morgan Spiced Gold, Heffron, ...) kvality. Pokud hodně mícháte, tak jeden rum střední kvality doplňte i méně kvalitním rumem, klidně i tuzemským (např. Božkov Republika, Jindřichohradecký tuzemák, ...). Máte-li raději whisky, vynechejte tmavý rum.
Bílé - Pokud jen pijete, pak jedna vodka střední (např. Amundsen, Boris Jelzin, ...) kvality. Pokud hodně mícháte, tak jednu vodku kvality doplňte i levnější vodkou (např. Pražská, Hanácká, ...). Vodku velice dobře zastoupí kvalitní slivovice, gin (např. Beefeater) nebo bílý rum.
Tmavé - Něco na žaludek. Ideálně Jägermeister nebo aspoň Fernet.
Lehké - Alkohol na hry. Nejlepší je medovina (např. Křivoklátská), ale dobře poslouží i zelená či griotka.
Oblíbené - To co máte rádi a nesmí chybět na žádné vaší akci (např. Polar, ochucené vodky, ...).
Jak s koláčky a dortem?
Do sladkého občerstvení se nepouštíme. Umíme to, ale každá rodina má nějaké oblíbené "rodinné stříbro" a tak pokud máte na každé oslavě své oblíbené trubičky, necháváme volné ruce k sebeprezentaci tetičkám a babičkám.
Rada: K pečení všech drobných sladkostí je nepouštějte. Ať se budou snažit sebevíce a připraví srdíčka, čtyřlístky a pantoflíčky, pokaždé jim z toho vyjde vánoční cukroví, chutí i vůní.
Rádi vám dáme kontakty na vyzkoušené výborné cukráře (svatební koláčky, minizákusky i svatební dorty) a vy si sami vyberete a domluvíte se.
Je nás hodně a chtěli bychom spát na statku, jde to?
Maximální ubytovací kapacita statku je 35 osob. V případě více spících hostů tito musí využít vlastní spacáky. Budou účtováni jako stanující ať už si postaví svůj stan nebo složí hlavu na pokoji u kohokoliv.
Pokud máte hodně hostů z daleka poradíme vám ubytování na dvou až čtyřlůžkových pokojích s příslušenstvím ve Volyni a okolí i s naším dovozem/odvozem v průběhu celé akce (8 minut jízdy). Všechna esterní ubytování jsou udržovaná, čistá a na jednu noc určitě nikoho neurazí.
Co čokofontána?
Čokofontánu nevlastníme, ale můžeme ji zajistit včetně veškerých surovin a příslušenství. Nebo si dodáte vlastní a my se postaráme o suroviny a provoz. Měli jsme v rautu čokofontánu několikrát, od malých po metrovou, ale pro svatbu se nám jeví jako nadbytečná.
Jak je to s obsluhou hostů?
Zajišťujeme neustálý úklid a doplňování rautu a čistého nádobí. Obsluha rozlévá alko i nealko na barovém pultu s výčepem, později v noci je servis samoobslužný.
Plně obsluhován je slavnostní oběd a krájení dortu. V tomto čase je na 10 hostů je vyčleněn 1 člen personálu.
Žádný roznos nápojů neprovádíme, kromě slavnostního oběda (pivo, víno, nealko) a kávy ke krájení dortu. Pokud nám ukážete babičku na vozíku nebo nesmělou tetičku, zvlášť se o ně postaráme.
Raut je plně samoobsužný, použité nádobí se odkládá na zvlášť určený označený stůl. Jednoduché pravidlo zní: „Co mi přinesli, to také odnesou. Co jsem si přinesl, to také odnesu.“
Můžeme na dvoře po obřadu házet rýži?
Dvůr je zatravněný a můžete na něm na novomanžele sypat i házet cokoliv přírodního. Tedy i rýži nebo třeba sušené či čerstvé okvětní lístky. Házení ozdob umělého původu není povoleno a speciálně konfety ze staniolu či celofánu jsou přísně zakázány.
Ve stodole se zdržte házení čehokoliv.
Jaké zvolit pivo?
Nacházíme se v kraji strakonického Dudáka, kterýžto poslední městský pivovar v republice vaří tradiční a nepasterizované pivo. Ano, je chuťově specifické a pro jedince odkojené Radegastem či Rohozcem může být sladší. Rozhodně je však opravdovější a uvěřitelnější než unifikovaná europiva z pivovarů provozovaných nadnárodními giganty.
Doporučujeme vám vynikající jedenáctku Otavský zlatý nebo světlou dvanáctku Klostermann ze Strakonic. Máte-li velkou společnost, přidejte malý soudek polotmavé třináctky Klostermanna, uděláte radost i ženám. Je-li na vás dvanáctka silná, není špatnou volbou ani nefiltrovaná jedenáctka Sklepák.
Samozřejmě vám rádi připravíme i Kozla, Gambrinus (jedenáctka Excelent se hodně zlepšila), Budějovický Budvar, Bernarda, Pilsner Urquell ("plznička" je oproti ostatním nákladnější) i cokoliv jiného, co si budete přát. Naražeče "bajonet" a "žehlička" máme, naražeč "kombi" ne. Maximální počet výčepních kohoutů jsou tři.
Kdyby se pivo náhodou vypilo, máme v rezervě neustále připraven 20l soudek Otavského zlatého.
Můžeme mít na stolech svíčky a na dvoře tančit s prskavkami?
Svíčky - ano, ale pokud je chcete mít na stolech zapálené, musí být vždy v uzavřeném svícnu (například ve sklenici, v misce), aby nekapaly a nešly převrhnout. Pěkné jsou plovoucí svíčky rozmístěné v 5l sklenicích po dvoře.
Prskavky - ano, není problém. Po vypálení přijdou do kyblíku s vodou.
Lampiony zavěšené - uvnitř stodoly ne, venku po dohodě.
Ohňostroj - ne.
Létající lampiony štěstí - rozhodně ne (v létě hasiči celoplošně zakázáno).