Kam jen vyběhnout?

Na Dobrou Vodu

Radioaktivní prameny bývaly často považovány za léčivé už v době, kdy o radioaktivitě nikdo neměl ani zdání. To je důkazem, že léčivé účinky vody byly poznávány jinak, než vědeckými rozbory.

Dobrá voda je asi nejhonosnější poutní místo se studánkou v celém širém okolí. Po pohodlné pětadvacetiminutové procházce od Statku paní Lucie po žluté značce ji najdeme ukrytou v lesích mezi Milejovicemi a Stříteží. Z tmavých smrků se před námi vyloupnou... bílé zdi kostelíka Královny Nebeské Nejblahoslavenější Panny Marie a okolních čtrnácti kapliček křížové cesty. Oku všímavého poutníka určitě neunikne jeden z příznaků silného energetického místa - barvy jsou až neuvěřitelně přezářené. V pozdně odpoledním slunci je tráva neskutečně zelená a stavby jiskří bělobou proti azurově modré obloze. Samotná studánka je ukryta v náruči lip, trochu stranou honosného kostelíka, skromná, jakoby ani nebyla hlavní příčinou vzniku poutního místa. Přesto se i pramenu dostalo vlastní kapličky, studánka je vzorně vyčištěná, s hrnečky a dokonce naběračkou pro pohodlnější nabrání vody.

Radon se z vody rychle uvolňuje a tak zapomeňte na "dobrou vodu" balenou v PET lahvích. Petka radon neudrží, odnést si radonovou vodu můžete pouze ve skleněné vzduchotěsně uzavřené lahvi, kterou naplníte bez vzduchu až po okraj, a navíc nebudete s vodou cestou příliš třást a ohřívat jí. Zkrátka, pro skutečnou "dobrou vodu" si musíme doputovat sami a užít si jí pěkně na místě.


Do Zahradnictví Boškovi

 

Široko daleko vyhlášené rodinné zahradnictví s rozsáhlým sortimentem.

Každý měsíc se zde koná nějaká sezónní akce jako malování velikonočních vajec, dlabání dýní, pletení věnců apod. Při akcích je v areálu otevřena minizoo s rybičkami, papoušky, kozami, klokany, několika druhy lam, poníky a dalšími zvířátky. 

Otevřeno mají každý den a najdete je dvě minutky chůze od Statku paní Lucie.

 

Do kina

Vesnické kino Střítež najdete dvě minutky chůze od Statku paní Lucie. Patří k nejmenším v Česku, přesto je vybaveno kvalitní digitální projekcí obrazu i reprodukcí zvuku. Ostatní zařízení a dekorace jsou rekonstruované původní, ve vzpomínkách se tak vrátíte do časů svého dětství. Hraje se jednou až dvakrát měsíčně, obvykle vždy poslední pátek v měsíci večer, v šest představení pro děti a v osum pro dospělé.

Kino bylo v roce 2012 opraveno a vybaveno z rozpočtu obce a darů sponzorů, bez drancování jakýchkoliv dotačních fondů. Novou oponu si ušili místní sami. Vaše návštěva a příspěvek formou mírného vstupného pomohou podpořit provoz a přinášet zážitky divákům i v dalších letech.

Reportáž České televize.

Na dětské hřiště

Vrátili jste se z výletu, potřebujete si dáchnout a dětičky mají po pěti minutách energie na rozdávání? Vypusťte je na průlezky a houpačky. Buďto na návsi před Statkem paní Lucie nebo vedle v Litochovicích (je tam kde posedět ve stínu).

Kam na výlet?

Na rozhledny

Díváte se rádi na svět z výšky? Naplánujte si cca 40 kilometrový autovýlet ze Statku paní Lucie po třech nových rozhlednách. Zvládnete to i na kole, to vám ale doporučíme poskládat okruh po místních cyklotrasách.
 
 
40 metrů vysoká telekomunikační věž slouží zároveň jako rozhledna. Vyhlídková plošina ve výšce 7 metrů nad zemí byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1999. Z ní se můžete kochat výhledem na obec Čestice nebo Javorník.
 
 
Telekomuniční stožár se tyčí do výšky 50 metrů. Zároveň funguje jako rozhledna s plošinou ve výšce 29 metrů, na kterou se dostanete po zdolání 152 schodů. Při pohledu z vyhlídkové plošiny se vám naskytne krásný panoramatický výhled do okolí. Rozeznat můžete Boubín, Bobík, zimní středisko Zadov, hrad Kašperk, dále Strakonicko a Horažďovicko.
 
 
Telekomunikační věž na kopci Kbíl je přístupná od roku 2008. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 27 metrů se vám naskytne nezapomenutelný výhled na Strakonicko, podhůří Šumavy, vrcholy Šumavy a Blanský les. Odradit by vás nemělo ani 147 schodů. 
 
 
Otevírací doba na všech třech rozhlednách je nonstop a vstupné se neplatí.
 
Do Čestic, Hoslovic a na Kbíl se podíváme v jednotlivých tipech na výlet ještě podrobněji.
 

Co v Česticích u rozhledny?

Vyrazili jste na rozhlednu do Čestic u Volyně? Pak se rozhodně zastavte i na poutním místě Kalvárie, na zámku a na zřícenině tvrze.
 
 
Na zalesněném návrší nad obcí stojí Kalvárie sestávající se ze šesti staveb. Za Kalvárií se nachází malá poustevna.
 
 
Barokní zámek byl postaven koncem 17. století. Kolem něj se rozkládá park, který vymezují dekorativní střílny a bašta. V zámku se nachází matriční a obřadní síň, knihovna a malé muzeum s expozicemi numismatické sbírky, která připomíná různá vývojová období země. V loveckém sále spatříte trofeje, ukázky místního ptactva a zvířat a lovecké zbraně.
 
 
V zámeckém parku najdete zbytky středověké tvrze. Z tvrze se dochovala část zdiva dvou křídel se sklepením a zeď s půlkruhovou baštou. Vstup do podzemí je zhruba uprostřed jihozápadního křídla. Zde je vstupní místnost, vlevo jedna větší místnost a vpravo další větší místnost. Z ní lze vstoupit do další vstupní místnosti (vstup zvenčí je téměř zavalen, dá se prolézt). Odtud vede vpravo spojovací chodba vedoucí do jediné velké místnosti pod severozápadním křídlem. Severozápadní konec jihozápadního křídla obsahuje jestě jednu místnost, přístupnou malým otvorem z povrchu. Nezapomeňte si baterku!
 
 

Co v Hoslovicích u rozhledny?

Vyrazili jste na rozhlednu v Hoslovicích? Pak se rozhodně zastavte na hoslovickém mlýně a na ranči U starýho kance.
 
 
Prohlídku nejstaršího dochovaného vodního mlýna v Čechách už snad není třeba připomínat, mnozí hosté Statku paní Lucie jej už navštívili. Areál mlýna tvoří tvoří původní mlýnice s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola. K mlýnu patří také rybníček s náhonem, sad a louky. Všechny budovy mají doškové střechy a jsou roubené či zděné ze smíšeného zdiva.
 
 
Na ranči založeném v roce 1994 je chován hovězí dobytek, koně a další domácí zvířata se zaměřením na pastevní odchov. Můžete si tu zajezdit na koních včetně výuky nebo mít štěstí na trénik či přímo soutěžní rodeo. Také si můžete zakoupit vynikající uzrálé masíčko na večerní grilování. Rybáři určitě zůstanou u kaprového rybníka.
 
 
 

Co na Kbílu u rozhledny?

Vyrazili jste na rozhlednu na Kbílu? Pak se rozhodně zastavte u Kbílského dolmenu.
 
 
Dříve se věřilo, že sestava tří kamenů nazývaná Kbílský dolmen je výtvor lidských rukou a i dnes někteří v toto tvrzení stále věří, zejména z řad senzibilů. Na srázu za dolmenem tak několik lidí postavilo kamenné pyramidky. Pro toto tvrzení se však nikdy nenašel žádný důkaz a tak Kbílský dolem zůstává jako přírodní výtvor. Šedavá rulová deska ležící na dvou nestejně vysokých balvanech vznikla patrně zvětráváním a řícením rulových skal. Nachází se nedaleko rozhledny pod vrcholem Kbíl, z turistické značky vedoucí ze Švejcarovy Lhoty do Radošovic k němu vede značená odbočka.
 
 

Na Švecburg

 
Jen pár minut od Statku paní Lucie (4 km) se v lesíku na poli ukrývá nejmladší hrad v republice. Na mapě hradů a zámků ho zřejmě nenajdete. Není za ním staletá historie, ale dobrý nápad, velký příběh a hodně práce. Hrad Švecburg stojí na vršku nad obcí Kváskovice. 
 
 
První písemná známka o hradu Švecburg pochází z roku 2007, kdy jej dokončil hradní pán Jan Švec, původním povoláním zedník. Když budete mít štěstí a potkáte na hradě rytíře, bude to s jistotou právě on. A protože hrad bez legendy není hrad, určitě vám nějakou řekne.
 
 
Romantický hrad má dvě věže a k nim přilehlé dvě místnosti malých rozměrů. Je tu kamenný přístřešek s lavičkou, kaplička a část hradeb. Celý objekt je zasvěcen svatému Hubertovi. Stavba je z kamenů, které Janu Švecovi pomohli z pole sesbírat a navozit jeho přátelé. Jméno dali hradu sami obyvatelé obce.
 
 
Návštěvníci se tu můžou pokochat výhledem na přilehlé okolí, opéct vuřty i složit hlavu. A zadarmo.
 
 
Pokud se na hrad vydáte autem, nechte ho na kraji vsi. Kousek od polní cesty je šikovný prostor, kde lze vůz odložit. Odtud je to za středověkem už jen pár minut procházkou.
 
 
Informace:
Reportáž Českého rozhlasu, fotky, hradní pán, mapa.  
Aktuality a akce na FB.
Miniprůvodce po hradě od Valérie Zawadské. 
Keška
 
 

Kam za sportem?

Sportování v bezprostředním okolí

Uzavřený dvůr Statku paní Lucie je vhodný na pinkání, badminton a zahradní hry. Pokud si chcete skutečně zahrát nebo uspořádat turnaj, můžete využít tato blízká místa:

Hřiště před statkem
stav: výborný
povrch: asfalt
oplocení: není
dostupnost: kdykoliv
síť: možnost natažení na sloupy (nízká / vysoká)
sporty: volejbal, nohejbal, líný tenis, malá kopaná

Hřiště v Litochovicích - kurt (3 km)
stav: výborný
povrch: umělý, měkký
oplocení: vysoké
dostupnost: kdykoliv (domluveno se starostkou), na noc se může zamykat
síť: nízká, natažená
sporty: tenis, líný tenis, nohejbal

Hřiště v Litochovicích (3 km)
stav: špatný
povrch: písek, tvrdý
oplocení: střední
dostupnost: kdykoliv (domluveno se starostkou), na noc se může zamykat
síť: možnost natažení na sloupy (nízká / vysoká)
sporty: volejbal, nohejbal, malá kopaná

Kurt v zahradnictví (za statkem)
stav: výborný
povrch: antuka
oplocení: střední
dostupnost: výjimečně po domluvě s panem Boškou
síť: nízká, natažená
sporty: tenis, líný tenis, nohejbal


Na kolo

V okolí Statku paní Lucie je spousta stezek a silniček bez automobilového provozu ideálních pro cyklovýlety. Kam se vydat, vám rádi poradíme.

Nepřivezete-li si kola vlastní, můžete využít několika půjčoven:

Základní nářadí k seřízení či opravě najdete na statku, odbornější pomoc pak v servisech ve Strakonicích.


Koupání ve Volyni a Strakonicích

Horké letní dny je vhodné strávit nebo minimálně zakončit u vody. V blízkosti Statku paní Lucie jsou dvě klasická koupaliště, v dalších tipech pak najdete koupaliště menší a přírodní.

Volyně - romantika rozmarného léta
Atmosféra i vybavení volyňské městské plovárny stále připomínají dobu vzniku v roce 1941. Ministerstvo kultury ji v roce 2008 vyhlásilo kulturní památkou, čímž ocenilo unikátnost koupaliště, které je jediným svého druhu v republice. Přírodní plovárna je napájena z řeky Volyňky. 
Za vstup na plovárnu neplatí děti do šesti let nic, do patnácti pět korun a pro dospělé je to deset korun na den. Koupaliště je otevřeno denně od 9 do 22 hodin, většinou až do konce září.

Reportáž ČT.

Strakonice - městské koupaliště
Krytý plavecký stadion disponuje 25m dlouhým bazénem se šesti dráhami a startovními bloky jen po jedné straně. Dále se zde nachází parní lázeň, relaxační bazének s masážními tryskami (teplota vody 36°C - 38°C), solární louka, tobogán (86m).
Venkovní areál patří díky svému umístění a rozloze k nejhezčím v republice. Návštěvníci mohou využívat velký 50m bazén (hloubka 1,60m - 2,30m) s osmi dráhami, bazén s tobogánem (hloubka 1,60m), dětský bazén (hloubka 0,50m - 0,80m) s klouzačkou a hradem s dvěma menšími skluzavkami a nakonec i brouzdaliště pro ty nejmenší.
Veknovní areál disponuje půjčovnou sportovního náčiní, kde si návštěvníci mohou půjčit věci na minigolf, stolní tenis, líný tenis, na basketbal, nohejbal, plážový volejbal atd.
Otevřeno 10:00-21:00, vstupné do 80,- Kč a zvýhodněné rodinné.

Koupání v přírodě a menší koupaliště

Další příležitosti ke koupání v přírodě i na menších koupalištích.


Strakonicko

Blatná - rybník Pustý - v severní části města, písčitý a kamenitý břeh, travnatá pláž a les.

Sedlice - rybník Milavý - na kraji lesů jihovýchodně od obce,  v okolí kempy tu několik kempů a chatek.

Pražák - Záhorský rybník - 500 m od obce, 5 km od Vodňan travnatý břeh, písčité dno.

Radomyšl - umělá nádrž - v lese 2 km východně od obce, travnaté břehy, louka, betonové dno, brouzdaliště, 25x10 m.

Strakonice - Hadí rybník - 3 km jihozápadně od města, písčitý a kamenitý břeh, travnatá pláž a les.

Strašice -  umělá nádrž 1 km od centra obce, 16 km jihozápadně od Strakonic, travnaté pláže, 40x20 m.

Vodňany - kouplaiště Škorna - travnatý břeh, betonové dno, 60x50 m.


Prachaticko

Husinec - umělá nádrž ve sportovním areálu, 50×22 m, brouzdaliště.

Chlumany - koupaliště - víceúčelová nádrž ke koupání, u nádrže udržovaná zatravněná pláž, převlékací kabiny a WC. 

Křišťanovice - Křišťanovický rybník - rybník u horské vesnice Křišťanovice, části obce Záblatí, rašelinová voda, travnatý břeh, písčité dno.

Lažiště - umělá nádrž, 500 m jižně od obce, 6 km od Prachatic, travnatý břeh, betonové dno, 100x90m.

Netolice - rybník Podoužek - travnaté břehy, stromy, kemp.

Netolice - rybník Mnich - u břehu dřevěné molo.

Prachatice - krytý bazén a veřejné koupaliště Hulák - provozní doba červenec - srpen 10:00-20.00 hod.

Rohanov - koupaliště - přírodní koupaliště s restaurací, dětským koutkem a hřištěm na nohejbal, volejbal, kemp.

Vimperk - nové koupaliště - tři bazény, travnaté pláže. nedaleko centra města, v provozu sezónně přibližně od do poloviny září.

Vlachovo Březí - umělá nádrž u obce Doubrava 2 km od města, travnatý břeh, betonové dno, dětské brouzdaliště, 60x50 m.

Žichovec -  umělá nádrž, 9 km severně od Prachatic, travnatý břeh, betonové dno, brouzdaliště, 70x50 m.

Žírec - umělá nádrž u autokempu, 10 km od Vimperka, travnatý břeh, lesy, betonové dno, 60x40 m.

Rybaření

Pokusili jsme se dát dohromady informace o možnostech rybaření v nejbližším okolí Statku paní Lucie. Protože tomu ale moc nerozumíme (teda vůbec), proklikněte si uvedené odkazy raději sami.

Rybníky Jedraž
3 rybníky, 12 druhů ryb (250,- Kč/den).
Pouze 6 km od statku.

Rybářský ráj Jinín
Rybaření (300,- Kč/den) na tříhektarovém rybníku plném trofejních úlovků.
Pouze 10 km od statku.

Vodňany a okolí
Blanice, Vodňanská 4B - pstruh obecný, lipan, pstruh duhový - přítok Otavy
Zlatý potok - pstruh obecný, lipan - přítok Blanice
Jaroslav - kapr, cejn, candát, štika - zatopená důlní propadlina v lese nedaleko obce Újezdec
Křišťanovický rybník - kapr, štika, amur, tolstolobik, candát, sumec, bílá ryba, okoun, lín

Blanice
421 007 BLANICE VODŇANSKÁ 1
421 008 BLANICE VODŇANSKÁ 2
421 601 BLANICE VODŇANSKÁ 3
421 009 BLANICE VODŇANSKÁ 4

Husinecká nádrž
421 089 BLANICE VODŇANSKÁ 6 - ÚN HUSINEC

Husinecké rybníky
421 101 HUSINECKÉ RYBNÍKY

Otava
421 053 OTAVA 1
421 054 OTAVA 2
421 055 OTAVA 3
421 056 OTAVA 4
421 100 OTAVA 4 B (pískovna)

Volyňka
423 047 VOLYŇKA 1
421 082 VOLYŇKA 2
423 048 VOLYŇKA 2 P
421 083 VOLYŇKA 3 B
423 049 VOLYŇKA 3 P
421 096 VOLYŇKA 4

Blatenské rybníky (nad Strakonicemi)
Labuť - kapr, štika, candát, lín, amur, tolstolobik, bílá ryba
Milava (Velká Turná, 200,- Kč/den, autokemp, tel. 383 493 543)
Malduchy (Leskovec, prodej povolenek na středisku Sedlice)
Šarlák (rybník se nachází naproti autobusovému nádraží v Písku, prodej povolenek na středisku Sedlice)
Vilímec (Buzice, prodej povolenek na ředitelství v Blatné)

Další zdroje informací:
Rybářský svaz Strakonice
Prodejna rybářských potřeb ve Volyni



Kam za sněhem?

Zimní sporty a radovánky v okolí Statku paní Lucie

Protože se Statek paní Lucie nachází v kraji zvaném Pošumaví, tedy v podhůří Šumavy, nenajdete v jeho bezprostřední blízkosti žádnou sjezdovku ani uměle upravovanou běžeckou trať.

V nevelké dojezdové vzdálenosti však můžete navštívit řadu šumavských ski areálů s kvalitními službami. Bližší informace najdete v jednotlivých příspěvcích. (Dojezdové časy v minutách autem od Statku paní Lucie.)

Vimperk - Vodník (běh; 25)
Zadov - Churáňov (sjezd, běh; 40)
Zadov - Nové Hutě (sjezd, běh; 30)
Kašperské Hory (sjezd, běh; 50)
Javorník (sjezd; 35)
Nezdice (sjezd; 40)
Popelná (sjezd, 45)
Kvilda (sjezd, běh; 45)
Kubova Huť (sjezd, běh; 30)
Horní Vltavice - Nad Kovárnou (sjezd, běh; 35)
Strážný (sjezd, běh; 45)
České Žleby (sjezd; 45)
Stožec (běh; 50)
Borová Lada (běh; 45)
Prachatice (běh; 30)
Libínské sedlo (sjezd, běh; 40)
Rohanov (sjezd; 35)

Ski areál Vimperk - Vodník


Uměle zasněžovaná a rolbou upravovaná (na klasiku i bruslení) běžecká trať v autokempu Vodník na okraji Vimperka. Večerní lyžování každé úterý a čtvrtek za umělého osvětlení do 19 hodin. Jednou se tam možná poběží i vrcholový biatlon.

Delší výlet nabízí značená lyžařská trasa z Vimperka na Šindlov, taktéž upravená rolbou. Napojení na trasu na Kubovu Huť, Nové Hutě a další.

25 minut ze Statku paní Lucie.

Ski areál Zadov - Churáňov

1 sedačková lanovka na Churáňově, střední zátěž
1 lyžařský vlek Poma - Kobyla - Zadov, střední zátěž, 800 m
1 dětský lyžařský vlek Poma - Kobyla - Zadov, lehká zátěž, 400 m
Rolbou upravované běžecké trasy.

Výuka sjezdového lyžování, běhu na lyžích, snowboardu pro začátečníky i pokročilé, děti i dospělé.
Výlety na lyžích, závody, celodenní program pro děti, dětský vlek, opatrování dětí od dvou let.

www.lazadov.cz

40 minut ze Statku paní Lucie.

Ski areál Zadov - Nové Hutě

1 dlouhý lyžařský vlek Poma, střední zátěže, cca 1500 m
1 + 1 lyžařský vlek Poma, střední a lehká zátěž, cca 400 m + cca 400 m

Běžecké trasy lehké a střední zátěže s napojením na upravené trasy areálu Zadov - Churáňov:
1.trasa: Nové Hutě, Pláně, Pod Přilbou, Chalupská slať, Borová Lada, Šindlov, Nové Hutě
2.trasa: Nové Hutě, Pláně, běžecký areál Churáňov - Zadov

www.novehute.cz

35 minut ze Statku paní Lucie.

Ski areál Kašperské Hory


2 vleky (kotva 540 m, talířek 350 m) + 1 dětský, lehké sjezdové tratě
Večerní lyžování, půjčovna, skiservis, lyžařská škola, Snow Fun Park, občerstvení.

www.snowhill.cz/kasperky
www.skikasperky.cz

Sněžným skůtrem upravované běžecké tratě:
1/ Kašperské Hory - Žďánov - Javorník - Tejmlov - Krankoty - Nicov - Chalupy - Popelná - Studenec - napojení na stopy na Zadově
2/ Kašperské Hory - Žlíbek - pod hradem Kašperk - Žlíbek - Kašperské Hory
3/ Javorník - okruh okolo Žďánova - Javorník

www.snowhill.cz/kasperky/bezecke-trate


50 minut ze Statku paní Lucie.